כאבי גב תחתון – Non specific low back pain

כאב גב תחתון (Low back pain) תפקוד לקוי אשר מתבטא ככאב, מתח שרירי, או נוקשות, הממוקמים מתחת לקשת הצלעות ומעל קפלי הישבן התחתונים, עם או ללא כאב ברגל. (sciatica)..

יש להבדיל בין כאב גב תחתון ספציפי, לעומת כאב גב תחתון לא ספציפי.

כאב גב תחתון ספציפי
נגרם ע”י מכניזם פתופיזיולוגי ספציפי. התמונה באה לידי ביטוי ב: הקרנות לרגליים, תחושת הרדמות, כאב ברגל, , הרמת רגל ישרה, אשר מגבירה כאב.

 שינויים תחושתיים בעקבות לחץ על שורש עצב

במקרים אלו, ישנה הנחיה ברורה לשלוח להדמיה לברור מקור הכאב.

כאב גב תחתון לא ספציפי
כאב ממקור לא ידוע, בהדמיה לא תמיד יימצאו גורם שיסביר את הכאב (90% מכאבי הגב!).

מחקרים מראים שישנו קשר בין כאב ושינויים בשליטה מוטורית (שרירית). כאשר מתעורר כאב, התגובה הראשונית של הגוף הינה להימנע מהפעלת האזור הכאוב. מצב זה יחמיר את הסימפטומים באמצעות שינוי דפוסי פעולה של מערכת העצבים המרכזית והפריפרית ויגרום לדגמי תנועה לא רצויים.

כאב גב שנמשך פחות מ-6 שבועות נחשב לכאב אקוטי (לרוב הכאב הראשוני נפתר תוך 2-4 שבועות), כאב שנמשך 6 שבועות עד 3 חודשים נחשב סאב-אקוטי ואילו כאב שנמשך מעל 3 חודשים נחשב כאב כרוני.

כאשר עוצמת כאב התחלתית גבוהה מהממוצע, משך הסימפטומים ארוך מהרגיל, חוסר שליטה על הכאב בשלב האקוטי וכאשר יש אפיזודות רבות של כאבי גב בעבר, הסיכון להתפתחות כאב כרוני עולה..

חזרה של כאב גב תחתון, בשנה הראשונה לאחר הופעת הכאב הראשוני, נפוצה בכ-50%-86% מהמקרים.

 שרירי הרחב בטני  (Lumbar multifidus) שרירי גב עמוקים האחראיים על ייצוב הגב

Tranvesus abdominis

כתוצאה מליקוי בתפקודם עלולה להיווצר חוסר יציבות באזור הגב התחתון אשר עשויה להוביל לפציעה נוספת בגב התחתון. לכן ישנו דגש רב כחלק משיקום גב תחתון, ללמד הפעלה נכונה של שרירים אלו.

הטיפולים שנמצאו, באופן עקבי במחקרים, כיעילים לשיפור תפקודי לטווח קצר על רקע של כאבי גב תחתון הינם: תרופות אנטי דלקתיות (NSAIDS), טכניקות טיפול ברקמה רכה לשחרור השרירים התפוסים, הידרותרפיה ותרגילים אשר מתמקדים בהפעלה נכונה של הרחב בטני ומולטיפידוס לומברי.

אהבת? נשמח לשיתופים....

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

השאר תגובה כאן

גלילה למעלה
אורתו ספורט תנועה
בואו נדבר על זה...

מעוניינים בפרטים?

צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם.