מה היא כירופרקטיקה

כירופרקטיקה הוא מקצוע מבוסס מדע, העוסק ביחס שבין המפרקים שבגופינו לבין מערכת העצבים והשרירים, כמו גם בהשפעות של יחס זה על שיקום, תחזוקת הגוף והבריאות שלנו.

הכירופרקט מיומן ומוכשר לאבחן, לטפל ולשקם מגוון רחב של בעיות במערכת העצב, השריר והשלד תוך שימוש במגוון טכניקות טיפול ידניות כגון הנעה מפרקית ומוביליזציה, עיסוי רפואי ועוד. כל זאת על מנת לשפר ולשמר את הביו-מכניקה של הגוף ולהביאו לתפקד בצורה אופטימלית.  

חשוב לציין שדיסציפלינה זו אינה עוסקת בכירורגיה או בתרופות. 


השם לקוח מהשפה היוונית כאשר כירו = ידיים, פרקטיקה = מעשה: מעשה ידיים. תחום הכירופרקטיקה מושתת על העיקרון של טיפול באמצעות הידיים ללא התערבות כירורגית או שימוש בתרופות.

מקצוע בריאותי זה מטפל בפגיעות והפרעות במערכת השריר, שלד ועצבים כאשר הכירופרקט מיומן לאבחן, לאתר, לטפל ולשקם מגוון רחב של בעיות אורתופדיות. שיטת הטיפול הינה ידנית, תוך שימוש באמצעי עזר שונים ומגוון טכניקות.

מקצוע הכירופרקטיקה, נכון להיום, נלמד אך ורק בחו”ל ואורך 5 שנים. הלימודים כוללים מקצועות רפואה כגון פתולוגיה, נוירולוגיה, אנטומיה, נוירו-אנטומיה, תזונה ועוד בצורה יסודית ביותר ברמה רפואית גבוהה.

הטיפול הכירופרקטי מתאים לכל מי שסובל מבעיות של כאב גב, בעיות דיסק, כאבי ראש ומיגרנות, כאבי פרקים, פציעות ספורט למיניהם, כאבי שרירים, פציעות חוזרות ואף יעיל בשיפור היכולות הגופניות וחיזוק גופני. 

 מערכת העצבים מקשרת ומעבירה מסרים מהמוח לכל חלקי הגוף. מכיוון שמערכת העצבים מוגנת ומוקפת חוליות, מפרקים ורקמות רכות, המקום בו יש פוטנציאל להפרעה בתקשורת עשוי להיות בעיקר בעמוד השדרה, מפרקי הגפיים והשרירים התומכים.

כירופרקטיקה שמה לה למטרה לנטרל ולנקות לחצים ותת-תזוזות המצטברות במפרקי עמוד השדרה והגפיים ובכך לשמר את התפקוד הכולל של הגוף על מנת שזה יתפקד בצורה האופטימאלית. תחשבו על הגוף כאל מכונה המורכבת מאלפי צירים וזיזים קטנים הנעים בצורה הרמונית. אם חלק אחד במכונה יאבד מהטווח תנועה שלו או לא ינוע כלל, המכונה, תחילה תדע לעבוד סביב זה אך לאורך זמן יווצרו בעיות מכניות וכתוצאה מכך תפקוד לקוי.

אותו דבר קורה אצלנו בגוף – קחו לדוגמא את השריר הנמצא תחת עומס (מצב בו השריר מכווץ ופועל ללא הרף), הוא לא יהיה רפוי ולכן זה ישפיע על תנועת המפרק. אבל הגוף ידע לעבוד סביב זה ולפצות על חוסר התפקוד של השריר על-ידי הפעלת שרירים אחרים ובכך לשמר את התנועה הרצויה. אך דבר זה בסופו של דבר יביא לתפקוד לקוי של המערכת ולכן יחלו תסמיני כאב וסימפטומים אחרים גם במקומות מרוחקים מאותו מקום לקוי. 

אופי הטיפול

כחלק מהטיפול שלי, אני מתעסק במגוון רחב של טכניקות אשר מותאמות לכל מטופל ומטופלת. המפגש הראשון מתחיל בהיכרות המטופל ותשאול רפואי וממשיך לביצוע בדיקה גופנית יסודית הכוללת בדיקות אורתופדיות על-מנת לאתר את מקור הבעיה. לאחר שלב הבדיקות יתבצע הטיפול הראשון כאשר המטרה היא הקלה מיידית בכאב והמשך טיפולים לתחזוק הגוף ולמנוע מהפציעה לחזור בשנית. בסופו של דבר הטיפול נועד לשחרר לחצים מכניים הפועלים על הגוף וכן, להכניס תנועה לגוף, כל זה על מנת להפחית תסמינים ולהעלות את איכות החיים לרמה הגבוהה ביותר.

כירופרקטיקה לספורטאים

מחקרים עדכניים מראים שטיפול כירופרקטי אכן משפר את התפקוד המכני ומשפר את הטווח תנועה שלנו, מה שעשוי לתרום לביצועים הגופניים כמו מרוצי מרתון, הרמת משקולות, קרוספיט ועוד.

כירופרקטיקה כדרך חיים

עם השנים למדנו שבריאות הינו דבר המגיע מתוך הגוף ולא מבחוץ, כאשר רמת הבריאות של האדם תלויה ביכולת שלו להתקיים ולהסתגל למצבים משתנים הפוקדים את הגוף.

הטיפול הכירופרקטי, בנוסף לטיפול בפציעות וכאבים, נועד לשפר ולשמר את התפקוד המכני שלנו ולתחזק את מערכת העצבים שלנו לאורך חיינו. לכן הטיפול מתאים לכל אדם המעוניין לתחזק ולשמר את הבריאות שלו.

 גישת הכירופרקטיקה מדגישה שני עקרונות מהותיים:

1. הגוף הינו מערכת אחת ולכן תפקוד לקוי באחד מחלקי הגוף עשוי להשפיע על איזורים אחרים ובכך ליצור מעגל קסם.
2. מערכת היחסים שבין המוח לשאר הגוף הינה חיונית לתפקוד ובריאות הגוף. 

 קיימים מחקרים עדכניים רבים המעמידים את הטיפול הכירופרקטי במבחן המציאות ומוכיחים כי זהו טיפול בריא וחיוני המשתלב בצורה מעולה עם תזונה נכונה וסגנון חיים אקטיבי.

גלילה למעלה
אורתו ספורט תנועה
בואו נדבר על זה...

מעוניינים בפרטים?

צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם.