תסמונת תפס בכתף – shoulder impingement

תנועתיות על חשבון יציבות…

מפרק הכתף הינו מפרק מאוד תנועתי, ולכן היציבות שלו אינה גדולה כמו במפרקים אחרי פחות תנועתיים.

בעיות בכתף נפוצות מאוד באוכלוסייה, השכיחות גבוהה בעיקר בקרב נשים מעל גיל 45 ופחות בקרב צעירים..

מדבר בהיצרות של מרווח סאב-אקרומיאלי אשר עלול לגרום לשרירי הכתף ללחוץ על רקמות רכות שעוברות מתחתיו. אותו לחץ גורם כאב בכתף שמוחמר בהרמת יד מעלה ולצדדים..

מה בעצם גורם לתפס?

  1. היצרות יחסית של מרווח סאב-אקרומיאלי עקב חוסר יציבות בכתף או קינמטיקה לקויה במפרק.
    למעשה, נוצר מצב בו 4 גידים עלולים “להיתפס” במרווח הצר בכל פעם שנרים את היד מעלה במיוחד ברוטציה חיצונית ופנימית.
    בנוסף חולשת מייצבי שכמה, הגבלת תנועתיות באזור טורקלי והדיקות של שרירי החזה (Pectoralis Minor) עלולים לגרום לשינוי במנח השכמה ועלולים להוביל לתפס
  2. נגרם כאשר גידי rotator cuff (ארבעת הגידים אשר שומרים על יציבות הכתף), הגיד של Long Head of Biceps, קפסולת מפרק הכתף ו/או בורסה סאב אקרומיאלית נצבטים בין ראש הזרוע ואקרומיון קדמי. זה עלול להגרם מגורמים פנימיים כגון: חולשת rotator cuff, דלקת כרונית של rotator cuff או בורסה סאב אקרומיאלית,ניוון גידי rotator cuffוהדיקות של קפסולה אחורית בכתף. כל אלו מובילים לתזוזה אבנורמלית קדימה/למעלה של ראש הזרוע בעת תנועת הכתף

הרמה של הזרוע בגובה של 60 מעלות או מעל בתדירות גבוהה (כמו הרמת משקולות בחדר כושר בתדירות גבוהה, שחייה, עבודה מול מחשב במנח לא רצוי) או למשך זמן רב במהלך פעולות תעסוקתיות יום יומיות, נחשבת כגורם סיכון לכאבי כתף לא ספציפיים או דלקת בגידי הכתף..

בנוסף, שינוי במנח השכמה בעת הרמת הכתף מוביל לירידה ביכולת הפעולה של שרירי ה rotator cuff  אשר מייצבים את השכמה והכתף.

כל אלו לא מאפשרים מרווח מתאים בין ראש הזרוע לאקרומיון כאשר הזרוע מורמת , מגבילים את זרימת הדם ומובילים לסינדרום תפס (impingement syndrome), או שעלולים לגרום להעדר זרימת דם.

הטיפול במקרים אלו

לרוב מסתכם בטיפולי פיזיותרפיה.  טיפול הכולל תחילה הורדת של רמות כאב והפחתת גורמי דלקת, הדרכה לעבודה נכונה ותרגילי חיזוק נכונים ומותאמים, שחרור רקמות תפוסות, שחרור הצוואר והגב העליון אשר משפיעים באופן מובהק על הכתף.
לרוב, אין צורך בטיפול המשכי.

אהבת? נשמח לשיתופים....

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

השאר תגובה כאן

גלילה למעלה
אורתו ספורט תנועה
בואו נדבר על זה...

מעוניינים בפרטים?

צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם.